+420604824094
Vyberte stránku

Pravda o stárnutí pneumatik

O stárnutí pneumatik koluje mnoho mýtů a většina lidí si myslí, že pneumatika starší pěti let je na vyhození. Není tomu tak, protože pro stárnutí pneumatiky není směrodatné kdy byla vyrobena, ale kdy byla nazuta na disk a používána na silnici, která pneumatiku vystavuje negativním vlivům. Nesmíme zapomenout i na pravidelnou kontrolu tlaku v pneumatice a udržování podvozku v dobré kondici.

Jak zjistím datum výroby pneumatiky ?

Datum výroby pneumatiky je označováno takzvaným DOT, což je dvanácti místný kód u kterého poslední čtyři číslice představují datum výroby. První dvojčíslí značí týdny a druhé pak rok výroby pneu.

Jak vybrat použitou pneumatiku?

Pokud máte zájem o pneumatiku z druhé ruky, od známého nebo na inzerát rozhodně se vyplatí zjistit stáři pneumatiky, protože už není prokazatelné kdy byla poprvé obuta na disk. Když naopak kupujete nové pneumatiky, nebo Váš oblíbený prodejce má akci na loňské modely vůbec nemusíte mít obavu o životnost.

Jak správně sladovat sezónní pneumatiky?

Skladování letních nebo zimních pneumatik v měsících kdy se nevyužívají mají svá úskálí. V první řadě byste měli najít suché a temné místo s konstantní teplotou do patnácti stupňů celsia. Pokud pneumatiky přezouváte z disku na disk doporučuje se skladování ¨na stojato“ s tím, že se doporučuje 1x za měsíc pneumatiky otočit, aby nestály na jednom místě. V tomto článku můžete také najít stručný popis jak doporučuje skladovat pneumatiky známý výrobce Michelin. Šetrnější metoda je tedy stojan na pneumatiky, který zpravidla tvoří dvě souběžné tyče a tím vzniknou dva opěrné body.

Pokud sladujete „celá kola“ (disk včetně pneumatiky) vhodný způsob je „na ležato“ s tím, že se doporučuje 1x za měsíc přehodit pořadí a spodní kolo dát na vrch sloupce. I v tomto případě existuje šetrnější metoda a to držák na který se kola nasadí středovou dírou a mezi každým kolem je podložka, takže pneumatiky se nikde nedotýkají.